panorama lublin

 

edu tour

edu tour

Janów Podlaski znany jest nie tylko  w Polsce i w Europie ale także na świecie dzięki stadninie koni i corocznym wystawom na które przyjeżdżają największe osobistości ze świata biznesu. Konie jakie są tu sprzedawane podczas corocznej giełdy są marzeniem każdego z bardzo grubym portfelem od znanych biznesmenów do prezydentów a kończąc na najbogatszych szejkach.

Stadnina w Janowie Podlaskim - istniejąca od 1817 roku, najstarsza państwowa stadnina koni w Polsce - jest również jedną z najpiękniejszych. Wbrew nazwie nie znajduje się ona w samym Janowie, ale w odległej od niego o 2 km miejscowości Wygoda. Malowniczo położona wśród bujnych nadbużańskich łąk, jest prawdziwym „końskim rajem”. Stadnina słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Mniej znane w świecie, ale równie znakomite są hodowane tu konie angloarabskie.

Dużą atrakcją jest znajdujący się w starym parku zabytkowy XIX-wieczny zespół stajni, z których najstarsze: „Zegarowa” z 1848 r. oraz „Czołowa” z 1841 r. zaprojektowane zostały przez słynnego architekta Henryka Marconiego.

Za datę założenia stadniny uznaje się 18 grudnia 1817 roku - dzień, w którym do Janowa dotarło stado prowadzone przez Jana Ritza, realizującego misję zorganizowania na ziemiach polskich stadniny państwowej.

Teraz w każdą trzecią niedzielę miesiąca giełda staroci w Janowie Podlaskim. Po bardzo dużej popularności giełdy jaką zdobyła w Lublinie gdzie odbywa się w ostatnią niedzielę miesiąca, organizatorzy postanowili otworzyć ją także w tej znanej miejscowości. Giełda taka to nie lada gratka dla wielbicieli starych rzeczy którzy mogą kupić tu stare rzeczy: monety, obrazy, kaski i hełmy z okresu drugiej wojny światowej a także stoliki, krzesła, różne figury, żelazka z duszą i całe mnóstwo bibelotów z czasów naszych dziadków a nawet z wcześniejszych okresów. Przy okazji giełdy można zajechać do pobliskiej Wygody w której właśnie znajduje się stadnina i zobaczyć jak tam żyją konie. A żyją w luksusowych stajniach bo przecież same są luksusowe i warte miliony...

 

Giełda Staroci  w Janowie Podlaskim w trzecią niedzielę miesiąca:

17 czerwca

15 lipca,

19 sierpnia,

 

wydawnictwa

Instagram

banerek-300x250

Lubelska Galeria


logo mini kinobajkalogo mini teatrmuzycznydom tu i teraz 2multikino-logo


 logo nowe poznajlublin pl        ...bądźmy blisko

email logo Pytania, sugestie? Zapraszam do kontaktu: grupavinci@op.pl  Polub nas  facebook logo   

PoznajLublin.pl jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

PoznajLublin.pl zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.poznajlublin.pl jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy PoznajLublin.pl 


 WLublinie.eu - Informacje, Atrakcje, zabytki, muzea, tanie noclegi, gastronomia.