panorama lublin

 

config
Fog

13°C

Lublin

Fog

Humidity: 99%

Wind: 3.22 km/h

 • 26 May 2015

  PM Thunderstorms 21°C 7°C

 • 27 May 2015

  Rain 11°C 6°C

wydawnictwa

 • Lubelskie Stare Miasto

  Stare miasto, nasze lubelskie, tak tajemnicze jak malownicze. Pełne podwórek, sielskie, anielskie, czekają miejsca na Twe odkrycie. Widok ze Wzgórza Czwartek.

 • Plac po Farze

  Plac po dawnym kościele, jednym z najstarszych w mieście który powstał najprawdopodobniej w XII wieku. Możliwe również, że istniał już od 876 roku jako romańska świątynia. Po pożarze Lublina w XIII w. został odbudowany w 1282 r. Z tym faktem jest związana legenda.

 • Teatr Stary

  Teatr impresaryjny w Lublinie otwarty w 1822 r. Początkowo mieściły się w nim lubelska scena dramatyczna i operowa, a w XX wieku także kino. To najstarszy po krakowskim Teatrze Starym zachowany budynek teatralny w Polsce.

 • Wzgórze Grodzisko

  Miejsce pełne tajemnic z przeszłości. To tutaj już w VI wieku a może wcześniej istniał pierwszy gród lubelski a od 1541 roku cmentarz żydowski. Od II wojny światowej czas się tu zatrzymał. Dlaczego? ...No właśnie.

 • Trasa podziemna

  Długa na 300 metrów znajduje się pod kamienicami Starego Miasta, prowadząc przez korytarze i sale na trzech kondygnacjach na głębokości od 9 do 12 metrów dawnych piwnic kupieckich.

 • Klasztor Dominikanów

  Krużganki Dominikanów warto zobaczyć będąc w klasztorze w sercu miasta - Klasztorze Dominikanów będącym z Lublinie od ponad 700 lat.

 • Piwnica pod Fortuną

  Piwnica pod Fortuną to dziesięć sal z nowocześnie zaaranżowaną wystawą składająca się z multimedialnych prezentacji, wizualizacji i eksponatów przybliżających historię Lublina. Dziesiąta sala to dawna winiarnia, której ściany pokryte są renesansową polichromią z XVI wieku

 • Wzgórze Czwartek

  Wzgórze Czwartek i Kościół św. Mikołaja to miejsce z ponad 1000-letnią historią. To tutaj wszystko się zaczęło, pierwsza chrześcijańska parafia, pierwsza osada. Badania archeologiczne potwierdzają ślady osadnictwa już w VI wieku. Osada w tym miejscu miała charakter otwarty i nie posiadała żadnych umocnień. Odkryto w tym miejscu pozostałości chat mieszkalnych, obiektów gospodarczych i produkcyjnych.

 • Furta Gnojna

  To średniowieczny rarytas znajdujący się na tyłach podwórka przy Jezuickiej. Obiekt ten widać już na rycinie Hogenberga z 1618 roku a więc w rzeczywistości jest dużo starszy.

 • Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela

  Budowa Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela została rozpoczęta w 1586 roku. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć zakrystie akustyczną, skarbiec i krypty.

 • Zamek Lubelski

  Zamek królewski w Lublinie z Kaplicą Zamkową, pierwotnie zbudowany w XII wieku. W XIII wieku do zamku dobudowano romański donżon (wieżę mieszkalno-obronną), wielokrotnie przebudowywany, podczas okupacji niemieckiej mieściło się tam więzienie.

 • Donżon - wieża zamkowa

  Jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie. Powstała prawdopodobnie pomiędzy końcem XIII wieku lub w XIV wieku, jako budowla obronno-mieszkalna. Stanowiła część grodu kasztelańskiego.

reklama

3razypiaf75

Lubelskie lochy

Spacerując w niedzielny poranek latem 2012 roku spotkałem na lubelskim Starym Mieście Pana Jana, starszego człowieka mieszkającego od urodzenia w tej najstarszej części Lublina. Zaciekawiony tym, że robię zdjęcia zapytał gdzie się ukażą. Tak zaczęła się nasza rozmowa której jednym z tematów były lubelskie lochy.

Pan Janek za młodu był ciekawy wszystkiego co znajduje się dookoła. Najfajniejsze były stare strychy i głębokie, kilkupiętrowe piwnice. W niektórych, leżących najgłębiej fragmenty murów były z innej cegły niż reszta. To właśnie naszego bohatera i jego kolegów z którymi odkrywał tajemnice interesowało najbardziej. Co jest dalej za tym murem. A że ciekawość zwyciężała, mury się kruszyły i ekspedycja ciekawskich ruszała w głąb lubelskich tajemnic.

Korytarze ciągnęły się daleko w różne kierunki, miały po kilka kondygnacji w głąb poniżej znanych nam piwnic. I tak nasz bohater wędrował pod rzeka Czechówką aż do Wzgórza Grodzisko gdzie znajduje się stary cmentarz żydowski. To tam wśród gęstych zarośli znajdowało się ukryte wyjście.

Drugi z korytarzy którym wędrowali nasi odkrywcy ciągnął się aż pod Zamek Lubelski aż do studni na dziedzińcu w ścianie której znajdował się właśnie otwór. Innym korytarzem którym szli dość długo prowadził w stronę dzisiejszej ulicy Spółdzielczości Pracy. Gdzieś w tamtych okolicach był zasypany i trzeba było wracać. Odległość nasi bohaterowie liczyli krokami i rozwijanym sznurkiem. Później te odległości porównywali już na górze.

Podobno tych lochów jest więcej. Mówią że ciągną się one do ulicy Firlejowskiej, ku Mełgwi i Dysowi. Nieprawdopodobne ale prawdziwe. Przed II wojną światową zawaliła się piwnica w Dysie i natrafiono tam na głębokie lochy. Sprowadzona w 1925 roku ekspedycja stwierdziła, że z Dysa prowadzą średniowieczne lochy ciągnące się do Zamku Lubelskiego.

Lochy były potrzebne. Napady Rusinów, Litwinów i Tatarów na Lublin zrodziły potrzebę ucieczki mieszkańców z powierzchni ziemi w głąb do piwnic i możliwość wydostania się po za miasto po zapasy jedzenia i broni.  Z tego powodu powstawały piwnice i długie korytarze którymi oblężeni mogli przedostać się do innych miejscowości aby dać znać o swoim losie, sprowadzić pomoc lub ocalić życie.

W czasach młodości sam miałem okazję spróbować takiej przygody. Wejście do lochów znajdowało się w piwnicy w budynku obok katedry gdzie w liceum miałem religię. Kilka krótkich wypraw pod Stare Miasto do dzisiaj jest w mojej pamięci.

A dzisiaj całkiem legalnie i bezpiecznie można już oglądać lubelskie lochy. Początek trasy podziemnej rozpoczyna się w gmachu dawnego Trybunału Koronnego znajdującego się na Rynku.

Joomla Templates by Joomla51.com