Przewozy-turystyczne-wycieczki-transfer-Lublin_Świdnik

Rodzinne Wakacje 2024

Dworek Wincentego Pola

Kilka minut od Wzgórza Grodzisko i Kirkutu znajduje się Dworek Wincentego Pola. To jedyne w Polsce muzeum poety i geografa Wincentego Pola. Od ulicy Kalinowszczyzna na teren muzeum wchodzimy przez drewnianą furtkę obok także drewnianej bramy. Nad wejściem znajduje się zadaszony okap z dachówką która porasta stary, zielony mech. Wejście to przenosi nas do pięknego, starego ogrodu który otacza budynek.

Naszym oczom ukazuje się klasycystyczny, modrzewiowy dworek wzniesiony pod koniec XVIII wieku na terenie niewielkiego folwarku Firlejowszczyzna pod Lublinem. W latach 1804-1810 był własnością ojca Franciszka Ksawerego. Po wyjeździe Polów do Lwowa został sprzedany. W roku 1860 powrócił na 17 lat do rodziny jako dar obywateli województwa lubelskiego. Do 1969 roku pozostawał na pierwotnym miejscu, skąd przeniesiono go na posesję przy obecnej ulicy Kalinowszczyzna 13. Dworek miał być pierwszym obiektem planowanego w tym miejscu skansenu jednak plany się zmieniły, dworek pozostał natomiast skansen (Muzeum Wsi Lubelskiej) znajduje się na al. Warszawskiej. Muzeum zostało otwarte 2 grudnia 1972 roku w setną rocznice śmierci Wincentego Pola.

Co wewnątrz przykuwa naszą uwagę? Moją między innymi kolekcja globusów. Jest ich tutaj ponad 100 eksponatów wśród nich tzw. polityczny z 1938 roku, globusy przedstawiające rozmieszczenie zwierząt na świecie czy szlaki wielkich odkrywców. Ponadto oczywiście zobaczymy tu rękopisy i publikacje dzieł Wincentego Pola, korespondencję poety, jego portrety oraz osób z nim związanych. Są tu meble i wyposażenie XIX wiecznego dworu, dokumenty rodzinne, księgozbiór, pamiątki i fotografie.

 

Wystawa stała została urządzona w zabytkowych pokojach na parterze łącząc aranżację XIX wiecznych wnętrz dworku szlacheckiego z prezentacją literackiej biografii Wincentego Pola. We współczesnych pomieszczeniach dolnej kondygnacji organizowane są każdego roku wystawy z zakresy geografii, historii, literatury czy sztuki. Odbywają się tutaj spotkania okolicznościowe, wieczory autorskie, koncerty, odczyty i konferencje naukowe.

Dworek Wincentego Pola - osobiście polecam Wam to muzeum jako miejsce jakby mniej odwiedzane przez indywidualnych gości w porównaniu z innymi obiektami ale naprawdę warte zobaczenia gdzie usłyszymy wspaniałą historię drzewa genealogicznego rodziny Polów. Ponadto Pani pracownik oprowadzi nas po pozostałych pomieszczeniach ciekawie opowiadając o przedmiotach tu zgromadzonych przez lata. Polecam jeszcze raz.

Po wyjściu kierujemy się w prawo aby poznać kolejny obiekt naszej trasy: Kościół św. Agnieszki znajdujący sie trochę dalej po drugiej stronie ulicy.